Горички статистички регион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горички статистички регион
Goriška statistična regija
Статистички регион
Најголем градНова Горица
Површина
 • Вкупна2.325 км2 (898 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно119.146[1]

Горишкиот статистички регион (Словенечки: Goriška regija) — еден од 12-те статистичи региони на Словенија. Најголемо културно и економско средиште на овој статистички регион е градот Нова Горица.

Според податоците од 2011 година во овој регион живееле 119.146 жители.

Список на општини[уреди | уреди извор]

Во Горчкиот статички реигон има 12 обични и една градска општина:

Наводи[уреди | уреди извор]