Горички статистички регион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горички статистички регион
Goriška statistična regija
Статистички регион
Gorizia Statistical Region in Slovenia.svg
Најголем град Нова Горица
Површина
 • Вкупна 2.325 км2
Население (2005)
 • Вкупно 119.628
 • Густина 51.452.903.225.806/км2

Горишкиот статистички регион (Словенечки: Goriška regija) — еден од 12-те статистичи региони на Словенија. Најголемо културно и економско средиште на овој статистички регион е градот Нова Горица.

Според податоците од 2005 година во овој регион живееле 119,628 жители.

Список на општини[уреди | уреди извор]

Во Горишкиот статички реигон има 12 општини: