Корушки статистички регион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Корушки статистички регион
Koroška statistična regija
Статистички регион
Koroška regije.png
Најголем градСловењ Градец
Површина
 • Вкупна1.040,20 км2 (40,160 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно72.494[1]

Корушкиот статистички регион (Словенечки: Koroška regija) — еден од 12-те статистички региони на Словенија. Културно и економско седиште на овој статички регион е градот Словењ Градец, додека пак најголем е Равне на Корошкем.

Според податоците од 2011 година во овој регион живееле 72.494 жители.

Список на општини[уреди | уреди извор]

  • Градска општина:
Градска општина Грб Површина Население (2011)
Словењ Градец Грб на општина Словењ Градец.gif 173,70 км2 16.811
  • Општини:
Општина Грб Површина Население (2011)
Вузеница Грб на општина Вузеница.gif 50,10 км2 2.720
Дравоград Грб на општина Дравоград.gif 105,00 км2 9.038
Межица Грб на општина Межица.gif 26,00 км2 3.665
Мислиња Грб на општина Мислиња.gif 112,00 км2 4.693
Мута Грб на општина Мута.gif 38,80 км2 3.508
Подвелка Грб на општина Подвелка.gif 103,90 км2 2.552
Преваље Грб на општина Преваље.gif 58,10 км2 6.844
Равне на Корошкем Грб на општина Равне на Корошкем.gif 63,40 км2 11.621
Радље об Драви Грб на општина Радље об Драви.gif 93,90 км2 6.265
Рибница на Похорју Грб на општина Рибница на Похорју.gif 59,30 км2 1.232
Чрна на Корошкем Грб на општина Чрна на Корошкем.gif 156,00 км2 3.545

Наводи[уреди | уреди извор]