Прејди на содржината

Општина Мута

Координати: 46°37′N 15°10′E / 46.617° СГШ; 15.167° ИГД / 46.617; 15.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Мута
Občina Muta
општина
Грб на Општина Мута
Местоположба во Словенија
Местоположба во Словенија
Земја Словенија
СедиштеМута
Управа
 • ГрадоначалникМирко Вошнер
Површина
 • Вкупна38,8 км2 (150 ми2)
Население (2020)[1]
 • Вкупно3.414
 • Густина8,8/км2 (23/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоmuta.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Мута (словенечки: Občina Muta) — општина во Корушкиот регион, северна Словенија. Во 2020 г. населението броело 3.414 жители.[1] Седиште е паланката Мута.

На север општината се граничи со Австрија, поточно со округот Дојчландсберг (Лонч).

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината ги опфаќа следниве населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]