Општина Цанкова

Координати: 46°43′N 16°01′E / 46.717° СГШ; 16.017° ИГД / 46.717; 16.017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Цанкова
Občina Cankova
општина
Грб на Општина Цанкова
Местоположба на Општина Цанкова во Словенија
Местоположба на Општина Цанкова во Словенија
Земја Словенија
СедиштеЦанкова
Управа
 • ГрадоначалникДанило Кацијан
Површина[1]
 • Вкупна30,6 км2 (118 ми2)
Население (2020)[2]
 • Вкупно1.734
 • Густина5,7/км2 (15/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоcankova.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Цанкова (словенечки: Občina Cankova) — општина во североисточна Словенија. Седиште на општината е селото Цанкова. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Денес е дел од Помурскиот статистички регион. Во 2020 г. населението броело 1.734 жители.[2]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Цанкова, општината ги опфаќа и следните населени места:

Историја[уреди | уреди извор]

Подрачјето на денешната општина првично било во состав на Градската општина Мурска Собота. Во 1995 г. е создадена Општина Цанкова-Тишина, која постоела сè до одвојувањето на Општина Тишина во 1999 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Cankova“. Statistični urad Republike Slovenije. Посетено на 10 април 2020.
  2. 2,0 2,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.
  3. „Ustanovitev občine“. Občina Cankova. Архивирано од изворникот на 23 јули 2011. Посетено на 21 јануари 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]