Прејди на содржината

Герлинци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Герлинци
Gerlinci
Поглед на Герлинци
Герлинци is located in Slovenia
Герлинци
Герлинци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°45′55.3″N 16°0′14.2″E / 46.765361° СГШ; 16.003944° ИГД / 46.765361; 16.003944
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЦанкова
Површина
 • Вкупна5,7 км2 (2,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000342500000342,5 м
Население (2020)
 • Вкупно311
 • Густина55/км2 (140/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9261

Герлинци (словенечки: Gerlinci) — населба во Општина Цанкова во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.