Крашчи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крашчи
Krašči
Поглед на Крашчи
Крашчи is located in Slovenia
Крашчи
Крашчи
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°45′7.4″N 16°2′6.9″E / 46.752056° СГШ; 16.035250° ИГД / 46.752056; 16.035250
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЦанкова
Површина
 • Вкупна3,39 км2 (1,31 ми2)
Надм. вис.&10000000000000225199999225,2 м
Население (2020)
 • Вкупно245
 • Густина72/км2 (190/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9261

Крашчи (словенечки: Krašči) — населба во Општина Цанкова во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.