Горњи Чрнци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горњи Чрнци
Gornji Črnc
Горњи Чрнци is located in Slovenia
Горњи Чрнци
Горњи Чрнци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°44′13.7″N 16°1′19.7″E / 46.737139° СГШ; 16.022139° ИГД / 46.737139; 16.022139
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЦанкова
Површина
 • Вкупна1,59 км2 (0,61 ми2)
Надм. вис.&10000000000000242099999242,1 м
Население (2020)
 • Вкупно135
 • Густина85/км2 (220/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9261

Горњи Чрнци (словенечки: Gornji Črnci) — населба во Општина Цанкова во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.