Прејди на содржината

Цанкова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цанкова
Cankova
Поглед на Цанкова
Грб на Цанкова
Цанкова is located in Slovenia
Цанкова
Цанкова
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°43′9.4″N 16°1′4.4″E / 46.719278° СГШ; 16.017889° ИГД / 46.719278; 16.017889
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЦанкова
Површина
 • Вкупна3,46 км2 (1,34 ми2)
Надм. вис.&10000000000000215099999215,1 м
Население (2020)
 • Вкупно416
 • Густина120/км2 (310/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9261

Цанкова (словенечки: Cankova) — населба во Општина Цанкова во источна Словенија. Населбата е центар на општината Цанкова. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.