Скаковци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Герлинци
Скаковци
Поглед на Герлинци
Герлинци is located in Slovenia
Герлинци
Герлинци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°42′24.3″N 16°2′56″E / 46.706750° СГШ; 16.04889° ИГД / 46.706750; 16.04889
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЦанкова
Површина
 • Вкупна5,03 км2 (1,94 ми2)
Надм. вис.&10000000000000206900000206,9 м
Население (2020)
 • Вкупно203
 • Густина40/км2 (100/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9261

Скаковци (словенечки: Skakovci) — населба во Општина Цанкова во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.