Коровци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Коровци
Korovci
Поглед на Коровци
Коровци is located in Slovenia
Коровци
Коровци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°43′42.2″N 16°0′14.6″E / 46.728389° СГШ; 16.004056° ИГД / 46.728389; 16.004056
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЦанкова
Површина
 • Вкупна5,17 км2 (2,00 ми2)
Надм. вис.&10000000000000222800000222,8 м
Население (2020)
 • Вкупно166
 • Густина32/км2 (83/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9261

Коровци (словенечки: Korovci) — населба во Општина Цанкова во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.