Општина Горје

Координати: 46°23′N 13°58′E / 46.383° СГШ; 13.967° ИГД / 46.383; 13.967
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Горје
Občina Gorje
општина
Грб на Општина Горје
Местоположба на Општина Горје во Словенија
Местоположба на Општина Горје во Словенија
Земја Словенија
СедиштеЗгорње Горје
Управа
 • ГрадоначалникПетар Торкар
Површина
 • Вкупна116 км2 (45 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно2.738
 • Густина24/км2 (61/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)

Општина Горје (словенечки: Občina Gorje) — општина во западна Словенија. Седиште на општината е населбата Згорње Горје. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Денес е дел од Горењскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Згорње Горје, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. E-občina. „Občina Gorje“. www.gorje.si (словенечки). Посетено на 2022-03-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]