Прејди на содржината

Подхом

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подхом
Podhom
Поглед на Подхом
Подхом is located in Slovenia
Подхом
Подхом
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°23′18″N 14°5′30.5″E / 46.38833° СГШ; 14.091806° ИГД / 46.38833; 14.091806
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаГорје
Површина
 • Вкупна1,1 км2 (0,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000562100000562,1 м
Население (2020)
 • Вкупно329
 • Густина300/км2 (770/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4247

Подхом (словенечки: Podhom) — населба во Општина Горје во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.