Прејди на содржината

Згорње Лазе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Згорње Лазе
Zgornje Laze
Згорње Лазе is located in Slovenia
Згорње Лазе
Згорње Лазе
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°23′26.9″N 14°3′52.1″E / 46.390806° СГШ; 14.064472° ИГД / 46.390806; 14.064472
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаГорје
Површина
 • Вкупна1,3 км2 (0,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000722899999722,9 м
Население (2020)
 • Вкупно54
 • Густина42/км2 (110/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4247

Згорње Лазе (словенечки: Zgornje Laze) — населба во Општина Горје во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.