Сподње Горје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сподње Горје
Spodnje Gorje
Сподње Горје is located in Slovenia
Сподње Горје
Сподње Горје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°22′51.1″N 14°4′45.1″E / 46.380861° СГШ; 14.079194° ИГД / 46.380861; 14.079194
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаГорје
Површина
 • Вкупна21,6 км2 (8,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000562200000562,2 м
Население (2020)
 • Вкупно938
 • Густина43/км2 (110/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4247

Сподње Горје (словенечки: Spodnje Gorje) — населба во Општина Горје во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.