Сподње Лазе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сподње Лазе
Spodnje Laze
Сподње Лазе is located in Slovenia
Сподње Лазе
Сподње Лазе
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°23′11.6″N 14°3′36.4″E / 46.386556° СГШ; 14.060111° ИГД / 46.386556; 14.060111
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаГорје
Површина
 • Вкупна0,6 км2 (0,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000685700000685,7 м
Население (2020)
 • Вкупно53
 • Густина88/км2 (230/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4247

Сподње Лазе (словенечки: Spodnje Laze) — населба во Општина Горје во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.