Радовна (Горје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Радовна
Radovna
Поглед на Радовна
Радовна is located in Slovenia
Радовна
Радовна
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°25′14.2″N 13°58′54.3″E / 46.420611° СГШ; 13.981750° ИГД / 46.420611; 13.981750
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаГорје
Површина
 • Вкупна12,9 км2 (5,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000691799999691,8 м
Население (2020)
 • Вкупно14
 • Густина1,1/км2 (2,8/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4247

Радовна (словенечки: Radovna) — населба во Општина Горје во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.