Прејди на содржината

Перники

Од Википедија — слободната енциклопедија
Перники
Perniki
Перники is located in Slovenia
Перники
Перники
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°23′40.7″N 14°1′36.1″E / 46.394639° СГШ; 14.026694° ИГД / 46.394639; 14.026694
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаГорје
Површина
 • Вкупна3 км2 (1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000826299999826,3 м
Население (2020)
 • Вкупно15
 • Густина5,0/км2 (13/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4247

Перники (словенечки: Perniki) — населба во Општина Горје во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.