Пољшица кај Горје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пољшица кај Горје
Poljšica pri Gorjah
Поглед на Пољшица кај Горје
Пољшица кај Горје is located in Slovenia
Пољшица кај Горје
Пољшица кај Горје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°22′40.9″N 14°4′26.1″E / 46.378028° СГШ; 14.073917° ИГД / 46.378028; 14.073917
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаГорје
Површина
 • Вкупна3,6 км2 (1,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000578600000578,6 м
Население (2020)
 • Вкупно238
 • Густина66/км2 (170/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4247

Пољшица кај Горје (словенечки: Poljšica pri Gorjah) — населба во Општина Горје во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.