Згорње Горје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Згорње Горје
Zgornje Gorje
Skyline of Згорње Горје
Грб на Згорње Горје
Згорње Горје is located in Slovenia
Згорње Горје
Згорње Горје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°22′48.5″N 14°4′6.3″E / 46.380139° СГШ; 14.068417° ИГД / 46.380139; 14.068417
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаГорје
Површина
 • Вкупна0,7 км2 (0,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000609799999609,8 м
Население (2020)
 • Вкупно444
 • Густина630/км2 (1,600/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4247

Згорње Горје (словенечки: Zgornje Gorje) — населба во Општина Горје во западна Словенија. Населбата е центар на општината Горје. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.