Вишелница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вишелница
Višelnica
Поглед на Вишелница
Вишелница is located in Slovenia
Вишелница
Вишелница
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°22′59.6″N 14°4′15″E / 46.383222° СГШ; 14.07083° ИГД / 46.383222; 14.07083
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаГорје
Површина
 • Вкупна0,21 км2 (0,08 ми2)
Надм. вис.&10000000000000642600000642,6 м
Население (2020)
 • Вкупно71
 • Густина340/км2 (880/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4247

Вишелница (словенечки: Višelnica) — населба во Општина Горје во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.