Крница (Горје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крница
Krnica
Поглед на Крница
Крница is located in Slovenia
Крница
Крница
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°22′39″N 14°3′17.8″E / 46.37750° СГШ; 14.054944° ИГД / 46.37750; 14.054944
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаГорје
Површина
 • Вкупна70,44 км2 (27,20 ми2)
Надм. вис.&10000000000000616000000616 м
Население (2020)
 • Вкупно427
 • Густина6,1/км2 (16/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4247

Крница (словенечки: Krnica) — населба во Општина Горје во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.