Затрник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Затрник
Zatrnik
Затрник is located in Slovenia
Затрник
Затрник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°22′13″N 14°1′54″E / 46.37028° СГШ; 14.03167° ИГД / 46.37028; 14.03167
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаГорје
Население (2020)
 • Вкупно44
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4247

Затрник (словенечки: Zatrnik) — населба во Општина Горје во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.