Мевкуж

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мевкуж
Mevkuž
Мевкуж is located in Slovenia
Мевкуж
Мевкуж
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°23′4.1″N 14°4′7″E / 46.384472° СГШ; 14.06861° ИГД / 46.384472; 14.06861
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаГорје
Површина
 • Вкупна0,2 км2 (0,08 ми2)
Надм. вис.&10000000000000629799999629,8 м
Население (2020)
 • Вкупно76
 • Густина380/км2 (980/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4247

Мевкуж (словенечки: Mevkuž) — населба во Општина Горје во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.