Грабче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грабче
Grabče
Грабче is located in Slovenia
Грабче
Грабче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°22′53.4″N 14°3′37.7″E / 46.381500° СГШ; 14.060472° ИГД / 46.381500; 14.060472
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаГорје
Површина
 • Вкупна0,5 км2 (0,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000605799999605,8 м
Население (2020)
 • Вкупно79
 • Густина160/км2 (410/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4247

Грабче (словенечки: Grabče) — населба во Општина Горје во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.