Општина Радље на Драва

Координати: 46°37′N 15°14′E / 46.617° СГШ; 15.233° ИГД / 46.617; 15.233
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Радље на Драва
Občina Radlje ob Dravi
општина
Грб на Општина Радље на Драва
Местоположба на општината во Словенија
Местоположба на општината во Словенија
Земја Словенија
СедиштеРадље на Драва
Управа
 • ГрадоначалникАлан Буковник
Површина
 • Вкупна93,9 км2 (363 ми2)
Население (2020)[1]
 • Вкупно6.169
 • Густина6,6/км2 (17/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоobcina-radlje.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Радље на Драва (словенечки: Občina Radlje ob Dravi) — општина во северна Словенија. Сместена е во традиционалната област Долна Штаерска, но му припаѓа на Корушкиот регион.[2] Во 2020 г. населението броело 6.169 жители.[1] Седиште е паланката Радље на Драва.

На север општината се граничи со Австрија, поточно со окрузите Дојчландсберг (Лонч) и Лајбниц (Липница).

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината ги опфаќа следниве населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.
  2. Radlje ob Dravi municipal site

Надворешни врски[уреди | уреди извор]