Општина Ренче-Вогрско

Координати: 45°53′N 13°40′E / 45.883° СГШ; 13.667° ИГД / 45.883; 13.667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Ренче-Вогрско
Občina Renče - Vogrsko
општина
Грб на Општина Ренче-Вогрско
Местоположба на Општина Ренче-Вогрско во Словенија
Местоположба на Општина Ренче-Вогрско во Словенија
Земја Словенија
СедиштеБуковица
Управа
 • ГрадоначалникТарик Жигон
Површина
 • Вкупна29,5 км2 (11,4 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно4.371
 • Густина150/км2 (380/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Ренче-Вогрско (словенечки: Občina Renče - Vogrsko; италијански: Comune di Ranziano-Voghersca) — општина во западна Словенија. Седиште на општината е населбата Буковица. Денес е дел од Горичкиот статистички регион. Создаден е во 2006 година, кога се одвои од Градската општина Нова Горица.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Буковица, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Renče-Vogrsko“. www.rence-vogrsko.si. Посетено на 2022-03-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]