Прејди на содржината

Буковица (Ренче-Вогрско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Буковица
Bukovica
Поглед на Буковица
Грб на Буковица
Буковица is located in Slovenia
Буковица
Буковица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′2.1″N 13°40′11.9″E / 45.900583° СГШ; 13.669972° ИГД / 45.900583; 13.669972
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаРенче-Вогрско
Површина
 • Вкупна2,18 км2 (0,84 ми2)
Надм. вис.&1000000000000005639999956,4 м
Население (2020)
 • Вкупно447
 • Густина210/км2 (530/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5293

Буковица (словенечки: Bukovica) — населба во Општина Ренче-Вогрско во западна Словенија. Населбата е центар на општината Ренче-Вогрско. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.