Волчја Драга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Волчја Драга
Volčja Draga
Skyline of Волчја Драга
Волчја Драга is located in Slovenia
Волчја Драга
Волчја Драга
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′10.8″N 13°40′35.4″E / 45.903000° СГШ; 13.676500° ИГД / 45.903000; 13.676500
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаРенче-Вогрско
Површина
 • Вкупна1,19 км2 (0,46 ми2)
Надм. вис.&1000000000000005229999952,3 м
Население (2020)
 • Вкупно713
 • Густина600/км2 (1,600/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5293

Волчја Драга (словенечки: Volčja Draga) — населба во Општина Ренче-Вогрско во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.