Општина Пуцонци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Пуцонци
Občina Puconci
општина
Šalamenci 5.jpg
Грб на Општина Пуцонци
Местоположба на Општина Пуцонци во Словенија
Местоположба на Општина Пуцонци во Словенија
Земја Словенија
СедиштеПуцонци
Управа
 • ГрадоначалникЛудвиг Новак
Површина
 • Вкупна32,85 км2 (12,68 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно5.873
 • Густина180/км2 (460/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Пуцонци (словенечки: Občina Puconci) — општина во источна Словенија. Седиште на општината е селото Пуцонци. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Денес е дел од Помурскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Пуцонци, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. E-občina. „Občina Puconci“. www.puconci.si (словенечки). Посетено на 2022-02-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]