Мачковци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мачковци
Mačkovci
Мачковци is located in Slovenia
Мачковци
Мачковци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°47′1.8″N 16°9′48.8″E / 46.783833° СГШ; 16.163556° ИГД / 46.783833; 16.163556
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаПуцонци
Површина
 • Вкупна5,55 км2 (2,14 ми2)
Надм. вис.&10000000000000271000000271 м
Население (2020)
 • Вкупно203
 • Густина37/км2 (95/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9202

Мачковци (словенечки: Mačkovci) — населба во Општина Пуцонци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.