Долина (Пуцонци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долина
Dolina
Поглед на Долина
Долина is located in Slovenia
Долина
Долина
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°44′17.1″N 16°11′7.7″E / 46.738083° СГШ; 16.185472° ИГД / 46.738083; 16.185472
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаПуцонци
Површина
 • Вкупна3,33 км2 (1,29 ми2)
Надм. вис.&10000000000000253099999253,1 м
Население (2020)
 • Вкупно217
 • Густина65/км2 (170/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9201

Долина (словенечки: Dolina) — населба во Општина Пуцонци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.