Вадарци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вадарци
Vadarci
Skyline of Вадарци
Вадарци is located in Slovenia
Вадарци
Вадарци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°45′3.7″N 16°4′6.5″E / 46.751028° СГШ; 16.068472° ИГД / 46.751028; 16.068472
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаПуцонци
Површина
 • Вкупна5,75 км2 (2,22 ми2)
Надм. вис.&10000000000000236900000236,9 м
Население (2020)
 • Вкупно313
 • Густина54/км2 (140/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9265

Вадарци (словенечки: Vadarci) — населба во Општина Пуцонци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.