Куштановци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куштановци
Kuštanovci
Поглед на Куштановци
Куштановци is located in Slovenia
Куштановци
Куштановци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°46′39.6″N 16°11′15.3″E / 46.777667° СГШ; 16.187583° ИГД / 46.777667; 16.187583
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаПуцонци
Површина
 • Вкупна5,87 км2 (2,27 ми2)
Надм. вис.&10000000000000320199999320,2 м
Население (2020)
 • Вкупно177
 • Густина30/км2 (78/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9202

Куштановци (словенечки: Kuštanovci) — населба во Општина Пуцонци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.