Печаровци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Печаровци
Pečarovci
Поглед на Печаровци
Печаровци is located in Slovenia
Печаровци
Печаровци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°44′47.2″N 16°7′58.9″E / 46.746444° СГШ; 16.133028° ИГД / 46.746444; 16.133028
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаПуцонци
Површина
 • Вкупна8,11 км2 (3,13 ми2)
Надм. вис.&10000000000000267199999267,2 м
Население (2020)
 • Вкупно387
 • Густина48/км2 (120/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9202

Печаровци (словенечки: Pečarovci) — населба во Општина Пуцонци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.