Пужевци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пужевци
Puževci
Поглед на Пужевци
Пужевци is located in Slovenia
Пужевци
Пужевци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°42′23.9″N 16°4′51.8″E / 46.706639° СГШ; 16.081056° ИГД / 46.706639; 16.081056
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаПуцонци
Површина
 • Вкупна2,61 км2 (1,01 ми2)
Надм. вис.&10000000000000205599999205,6 м
Население (2020)
 • Вкупно163
 • Густина62/км2 (160/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9265

Пужевци (словенечки: Puževci) — населба во Општина Пуцонци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.