Прејди на содржината

Познановци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Познановци
Poznanovci
Поглед на Познановци
Познановци is located in Slovenia
Познановци
Познановци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°46′15.4″N 16°7′42.9″E / 46.770944° СГШ; 16.128583° ИГД / 46.770944; 16.128583
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаПуцонци
Површина
 • Вкупна8,11 км2 (3,13 ми2)
Надм. вис.&10000000000000258399999258,4 м
Население (2020)
 • Вкупно169
 • Густина21/км2 (54/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9202

Познановци (словенечки: Poznanovci) — населба во Општина Пуцонци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.