Ванеча

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ванеча
Vaneča
Поглед на Ванеча
Ванеча is located in Slovenia
Ванеча
Ванеча
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°43′37.9″N 16°9′36.9″E / 46.727194° СГШ; 16.160250° ИГД / 46.727194; 16.160250
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаПуцонци
Површина
 • Вкупна5,94 км2 (2,29 ми2)
Надм. вис.&10000000000000236099999236,1 м
Население (2020)
 • Вкупно474
 • Густина80/км2 (210/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9201

Ванеча (словенечки: Vaneča) — населба во Општина Пуцонци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.