Прејди на содржината

Отовци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Отовци
Otovci
Отовци is located in Slovenia
Отовци
Отовци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°48′7.4″N 16°9′2.1″E / 46.802056° СГШ; 16.150583° ИГД / 46.802056; 16.150583
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаПуцонци
Површина
 • Вкупна6,79 км2 (2,62 ми2)
Надм. вис.&10000000000000315699999315,7 м
Население (2020)
 • Вкупно208
 • Густина31/км2 (79/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9202

Отовци (словенечки: Otovci) — населба во Општина Пуцонци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.