Просечка Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Просечка Вас
Prosečka vas
Просечка Вас is located in Slovenia
Просечка Вас
Просечка Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°46′45.9″N 16°8′16″E / 46.779417° СГШ; 16.13778° ИГД / 46.779417; 16.13778
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаПуцонци
Површина
 • Вкупна4,15 км2 (1,60 ми2)
Надм. вис.&10000000000000263600000263,6 м
Население (2020)
 • Вкупно120
 • Густина29/км2 (75/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9202

Просечка Вас (словенечки: Prosečka vas) — населба во Општина Пуцонци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.