Прејди на содржината

Шаламенци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шаламенци
Šalamenci
Шаламенци is located in Slovenia
Шаламенци
Шаламенци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°43′34.5″N 16°8′16.7″E / 46.726250° СГШ; 16.137972° ИГД / 46.726250; 16.137972
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаПуцонци
Површина
 • Вкупна5,52 км2 (2,13 ми2)
Надм. вис.&10000000000000234099999234,1 м
Население (2020)
 • Вкупно281
 • Густина51/км2 (130/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9201

Шаламенци (словенечки: Šalamenci) — населба во Општина Пуцонци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.