Мошчанци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мошчанци
Moščanci
Skyline of Мошчанци
Мошчанци is located in Slovenia
Мошчанци
Мошчанци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°45′11.3″N 16°10′21.8″E / 46.753139° СГШ; 16.172722° ИГД / 46.753139; 16.172722
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаПуцонци
Површина
 • Вкупна5,55 км2 (2,14 ми2)
Надм. вис.&10000000000000282800000282,8 м
Население (2020)
 • Вкупно265
 • Густина48/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9202

Мошчанци (словенечки: Moščanci) — населба во Општина Пуцонци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.