Прејди на содржината

Горица (Пуцонци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горица
Gorica
Поглед на Горица
Горица is located in Slovenia
Горица
Горица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°42′7.9″N 16°8′53.5″E / 46.702194° СГШ; 16.148194° ИГД / 46.702194; 16.148194
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаПуцонци
Површина
 • Вкупна3,7 км2 (1,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000201900000201,9 м
Население (2020)
 • Вкупно272
 • Густина74/км2 (190/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9201

Горица (словенечки: Gorica) — населба во Општина Пуцонци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.