Безновци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Безновци
Beznovci
Skyline of Безновци
Безновци is located in Slovenia
Безновци
Безновци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°43′56.2″N 16°4′17.9″E / 46.732278° СГШ; 16.071639° ИГД / 46.732278; 16.071639
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаПуцонци
Површина
 • Вкупна2,77 км2 (1,07 ми2)
Надм. вис.&10000000000000231900000231,9 м
Население (2020)
 • Вкупно155
 • Густина56/км2 (140/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9265

Безновци (словенечки: Beznovci) — населба во Општина Пуцонци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.