Данковци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Данковци
Dankovci
Skyline of Данковци
Данковци is located in Slovenia
Данковци
Данковци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°45′52.4″N 16°9′55.3″E / 46.764556° СГШ; 16.165361° ИГД / 46.764556; 16.165361
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаПуцонци
Површина
 • Вкупна4,2 км2 (1,6 ми2)
Надм. вис.&10000000000000258399999258,4 м
Население (2020)
 • Вкупно133
 • Густина32/км2 (82/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9202

Данковци (словенечки: Dankovci) — населба во Општина Пуцонци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.