Предановци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Предановци
Predanovci
Предановци is located in Slovenia
Предановци
Предановци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°41′36″N 16°7′30.9″E / 46.69333° СГШ; 16.125250° ИГД / 46.69333; 16.125250
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаПуцонци
Површина
 • Вкупна3,53 км2 (1,36 ми2)
Надм. вис.&10000000000000197199999197,2 м
Население (2020)
 • Вкупно175
 • Густина50/км2 (130/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9201

Предановци (словенечки: Predanovci) — населба во Општина Пуцонци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.