Прејди на содржината

Пуцонци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пуцонци
Puconci
Поглед на Пуцонци
Грб на Пуцонци
Пуцонци is located in Slovenia
Пуцонци
Пуцонци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°42′19.4″N 16°9′13.1″E / 46.705389° СГШ; 16.153639° ИГД / 46.705389; 16.153639
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаПуцонци
Површина
 • Вкупна4,9 км2 (1,9 ми2)
Надм. вис.&10000000000000205699999205,7 м
Население (2020)
 • Вкупно622
 • Густина130/км2 (330/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9201

Пуцонци (словенечки: Puconci) — населба во Општина Пуцонци во источна Словенија. Населбата е центар на општината Пуцонци. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.