Струковци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Струковци
Strukovci
Струковци is located in Slovenia
Струковци
Струковци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°42′30″N 16°3′44.6″E / 46.70833° СГШ; 16.062389° ИГД / 46.70833; 16.062389
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаПуцонци
Површина
 • Вкупна4,37 км2 (1,69 ми2)
Надм. вис.&10000000000000206500000206,5 м
Население (2020)
 • Вкупно160
 • Густина37/км2 (95/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9265

Струковци (словенечки: Strukovci) — населба во Општина Пуцонци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.