Прејди на содржината

Бодонци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бодонци
Bodonci
Поглед на Бодонци
Бодонци is located in Slovenia
Бодонци
Бодонци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°44′36.6″N 16°6′40.5″E / 46.743500° СГШ; 16.111250° ИГД / 46.743500; 16.111250
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаПуцонци
Површина
 • Вкупна7,37 км2 (2,85 ми2)
Надм. вис.&10000000000000240099999240,1 м
Население (2020)
 • Вкупно438
 • Густина59/км2 (150/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9265

Бодонци (словенечки: Bodonci) — населба во Општина Пуцонци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.