Зенковци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зенковци
Zenkovci
Skyline of Зенковци
Зенковци is located in Slovenia
Зенковци
Зенковци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°43′24.2″N 16°4′48.8″E / 46.723389° СГШ; 16.080222° ИГД / 46.723389; 16.080222
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаПуцонци
Површина
 • Вкупна4,21 км2 (1,63 ми2)
Надм. вис.&10000000000000220599999220,6 м
Население (2020)
 • Вкупно331
 • Густина79/км2 (200/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9265

Зенковци (словенечки: Zenkovci) — населба во Општина Пуцонци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.