Брезовци (Пуцонци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезовци
Brezovci
Поглед на Брезовци
Брезовци is located in Slovenia
Брезовци
Брезовци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°42′21.4″N 16°7′16″E / 46.705944° СГШ; 16.12111° ИГД / 46.705944; 16.12111
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаПуцонци
Површина
 • Вкупна4,23 км2 (1,63 ми2)
Надм. вис.&10000000000000203000000203 м
Население (2020)
 • Вкупно245
 • Густина58/км2 (150/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9201

Брезовци (словенечки: Brezovci) — населба во Општина Пуцонци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.